Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie domu na zewnątrz. Jakie lampy wybrać i gdzie rozmieścić?

2023-02-27
Oświetlenie domu na zewnętrz

Oświetlenie zewnętrzne domu to nie tylko niepodważalnie istotna kwestia bezpieczeństwa, ale i również estetyki oraz komfortu mieszkańców. Dobrze dobrane oświetlenie pozwoli Ci w pełni cieszyć się podjazdem, ogrodem lub tarasem, a dodatkowo sprawi, że Twój dom zyska wyjątkowy charakter i zacznie Ci się jeszcze bardziej podobać. W tym artykule przedstawimy Ci jakie lampy wybrać oraz jak odpowiednio rozmieścić je, aby zewnętrzne oświetlenie domu było nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne.

Spis treści:

Jak rozmieścić oświetlenie zewnętrzne wokół domu?

Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego wokół domu okazuje się być aspektem bardzo istotnym, ponieważ ma on kolosalny wpływ na wygląd oraz funkcjonalność całej przestrzeni. Przedstawimy Ci teraz kilka bardzo pomocnych wskazówek, dzięki którym to łatwiej będzie Ci prawidłowo rozmieścić lampy zachowując najważniejsze walory przestrzeni wokół domu.

Określenie konkretnych celów oświetlenia zewnętrznego

Zanim zabierzesz się za planowanie rozmieszczenia lamp zewnętrznych, warto określić konkretne cele oświetlenia, które chcemy osiągnąć. Zastanów się wówczas, czy chcesz podkreślić wyjątkowe elementy Twojego ogrodu, takie jak ozdoby lub rośliny, a może chcesz zwiększyć bezpieczeństwo i ułatwić sobie poruszanie się nocą po Twojej posesji? Odpowiedz sobie na te pytania, a odpowiedź doskonale pokieruje Cię w wyborze oświetlenia i jego odpowiedniego rozmieszczenia.

Podział na strefy

Podział posesji na konkretne strefy okazuje się być bardzo ważne, ale i funkcjonalne. Dobrze zaplanowane wyodrębnienie poszczególnych cech ułatwi Ci w znacznym stopniu poruszanie się po ogrodzie oraz podjeździe i zwiększy samą funkcjonalność przestrzeni. Strefy można podzielić na podjazd, chodnik, taras, strefę wypoczynku, bądź też ogród.

Wybór rodzaju lamp

Sam wybór odpowiedniego rodzaju lamp jest praktycznie tak samo istotny, jak ich rozmieszczenie. W zależności od celów oświetlenia oraz stylu architektonicznego Twojej posesji warto wybrać lampy, które będą idealnie komponować się z całą resztą elementów. 

Kontrola systemu oświetlenia zewnętrznego

Ostatni ważny element to kontrola nad całym oświetleniem znajdującym się na zewnątrz. Warto skorzystać z systemu sterowania oświetleniem lub też z lamp wyposażonych w czujniki ruchu. Aspekt ten dodatkowo przyczyni się do zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Dobrym rozwiązaniem są także lampy z możliwością sterowania poziomem jasności.

Jaki rodzaj oświetlenia zewnętrznego wybrać do poszczególnych stref wokół budynku oraz samego domu?

Zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych znajdziesz wiele rodzajów lamp zewnętrznych, jednak na ich wybór powinno składać się kilka ważnych czynników. Podczas wyboru oświetlenia zewnętrznego nie mogą ulec naszej uwadze wszelkie parametry techniczne, takie jak moc, temperatura barwowa, czy też kąt świecenia. Ponadto, nie może być nam obojętny również wskaźnik IP, czyli wartość informująca nas o odporność lampy na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, wilgoć, mróz lub śnieg. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór lamp zewnętrznych, które podzielone są na kilka rodzai. Jakie rodzaje lamp u nas znajdziesz?

Oświetlenie elewacji domu. Lampy elewacyjne

Lampy elewacyjne to doskonałe rozwiązanie pod względem uwydatnienia walorów estetycznych budynku, dzięki czemu możemy zwrócić uwagę na elewację oraz elementy dekoracyjne. Tego rodzaju lampy zewnętrzne znacznie uatrakcyjniają wizualnie różne obiekty znajdujące się na posesji.

Nowoczesne oświetlenie elewacji domu. Lampy Wall Washer

Lampy wall washer to wyjątkowo nowoczesne oświetlenie do oświetlania elewacji i ścian budynków. Tego rodzaju oprawa pełni głównie rolę dekoracyjną, głównie ze względu na jej unikalny design.

Oświetlenie podjazdu. Lampy najazdowe i dogruntowe

Lampy najazdowe i dogruntowe pełnią przede wszystkim funkcję doświetlania przestrzeni takich jak podjazdy, ścieżki lub chodniki. Jest to jeden ze zdecydowanie najważniejszych rodzajów światła zewnętrznego. Niezwykle często widziane są przede wszystkim na parkingach i działkach.

Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu

Lampy ogrodowe zewnętrzne, które wyposażone są w czujnik ruchu to nieoceniony atut. Lampy te świecą wówczas jedynie wtedy, kiedy wykryją Twoją obecność i pozostaną nieaktywne, kiedy nie będzie nikogo w pobliżu. Dodatkowo, czyni je to bardzo oszczędnymi.

Oświetlenie wejścia do domu. Jakie rozwiązanie wybrać?

Oświetlenie wejścia do domu ma bardzo ważne zadanie, ponieważ odpowiada za nasze bezpieczeństwo, gdy na zewnątrz jest już ciemno. Najlepszym rozwiązaniem dla tego rodzaju przestrzeni będzie zastosowanie lamp najazdowych i dogruntowych, które bardzo dobrze oświetlą ścieżkę prowadzącą do drzwi, będąc tym samym niezwykle estetyczne i eleganckie. Jeśli potrzebujesz zaś mocniejszego światła, które dodatkowo posiada czujnik ruchu, to warto zwrócić uwagę na naświetlacze LED w naszym sklepie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 507 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Wszystko ok, w terminie i solidnie.
2024-05-10
Towar 100% zgodny z opisem.
pixel