Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szynoprzewody i akcesoria

( ilość produktów: 33 )

Szynoprzewód, często występujący pod nazwami oświetlenia szynowego lub po prostu reflektorów na szynie, to nic innego jak doskonale przemyślany system szynowy. Systemy te montowane są do sufitów dzięki metodzie podtynkowej lub natynkowej. W większości przypadków wybierana jest metoda natynkowa, ponieważ widoczna na suficie szyna służy jako dodatkowa dekoracja i podkreślenie charakteru danego wnętrza.

Czym jest szynoprzewód?

Z roku na rok szynoprzewody stają się coraz bardziej popularne i swoje uznanie zdobywa głównie w nowoczesnych wnętrzach domów, biur i sklepów. Nie ma co się dziwić, system szynowy posiada swój surowy, miejski urok, który dodaje wnętrzu stylu i elegancji. 

W skład takiego przewodu wchodzą oczywiście oprawy, czyli wybrane przez nas reflektory, wraz z podstawą, czyli szynami, zasilaniem, maskującymi zaślepkami, łącznikami oraz uchwytami do mocowania. Sam proces montażu może wydawać się skomplikowany, jednak nic bardziej mylnego. Jedyna trudność, która może się pojawić, determinowana jest ilością faz, które nasz szynoprzewód będzie posiadać.

Szynoprzewody możemy najczęściej spotkać ułożone w formie kwadratu, prostokąta, litery L lub po prostu pojedynczych linii oświetleniowych.

Zastosowanie szynoprzewodów oświetleniowych

Okazuje się, że zastosowanie systemów szynowych jest bardzo bogate. Jeśli chcemy zastosować je w domu, to mamy bardzo szerokie pole do popisu. Szynoprzewody, szczególnie trójfazowe, doskonale sprawdzają się w kuchni i w salonie. Wersja jednofazowe to świetny wybór do przedpokoju lub na korytarz.

Ponadto, oświetlenie szynowe jest również chętnie wybierane przez biznesy. Gdzie zatem możemy je znaleźć?

  • Salony kosmetyczne
  • Wystawy w sklepach różnych branż
  • Biura
  • Salony fryzjerskie
  • Sklepy, np. odzieżowe
  • Pokoje hotelowe
  • Restauracje, puby i kawiarnie

Szynoprzewody jedno i trójfazowe

  • Szynoprzewód jednofazowy

Szynoprzewód jednofazowy to taki, gdzie prąd przebiega tylko pomiędzy dwoma przewodami lub prętami w szynie. W ten sposób wszystkie reflektory na szynie zasilane są tylko właśnie z tych dwóch przewodów. W tym przypadku nie można manipulować oświetleniem i dzielić je na sekcje. Szynoprzewodom jednofazowych zawsze towarzyszy pojedynczy włącznik światła i uruchamia on wszystkie reflektory na raz. Opcja ta jest prosta i szybka w montażu. W większości przypadków szynoprzewody jednofazowe posiadają na jednym z końców złącze zasilające, w którym znajdują się zaciski śrubowe. Rozwiązanie to można z powodzeniem podłączyć do większości instalacji oświetleniowych w domach lub biurach. 

  • Szynoprzewód trójfazowy

Szynoprzewód trójfazowy to kompletne przeciwieństwo wersji jednofazowej. Tutaj mamy do czynienia z czterema prętami/przewodami prowadzącymi prąd wewnątrz szyny. Są to trzy pręty fazowe i jeden zerowy, który jest wspólny dla wszystkich. W ten sposób zyskujemy możliwość podłączenia reflektorów do różnych faz, przez co podzielimy je na sekcje. W efekcie możemy włączać i wyłączać dowolne sekcje na jednym szynoprzewodzie, za pomocą podwójnego włącznika światła. Można też zastosować włącznik w formie pokrętła.

W przypadku montażu szynoprzewodu trójfazowego, jest on naturalnie bardziej skomplikowany niż montaż wersji jednofazowej. Często problemy natury technicznej pojawiają się w budynkach, gdzie instalacja elektryczna jest już położona. Jeśli jesteśmy jednak w trakcie budowy domu, warto rozważyć szynoprzewody już na samym wstępie, wówczas wszystko pójdzie z górki. Jeśli instalacja jest już położona, konieczne może być kucie ścian i instalacja nowego przewodu lub wyjęcie starego przewodu trójżyłowego i zastąpienie go nowym, pięciożyłowym. Tego typu zagadnienia powinno się przedyskutowywać z wykwalifikowaną ekipą, która zna się na tego typu rozwiązaniach.

Czym różni się szyna 1-fazowa od 3-fazowej?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć w powyżej części artykułu, aspekt różniący szyny jedno i trójfazowy to po prostu owe fazy. Tutaj musimy zastanowić się, co bardziej wpasowuje się w nasze oczekiwania co do oświetlenia. Szynę jednofazową obsługuje jeden włącznik uruchamiający całą sekcję na raz, zaś szyna trójfazowa daje nam możliwość manipulacji danymi sekcjami. Do tego dochodzi nam oczywiście ilość przewodów lub prętów wewnątrz szyny, plus poziom trudności montażu. Warto zatem postawić na ekipę, która ma wiedzę i doświadczenie w zakresie szynoprzewodów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 516 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-31
Jak zwykle wszystko super!
2024-05-17
Wszystko ok, w terminie i solidnie.
pixel